Haber / Uhk Toplantısı Bandırma'da Yapıldı

Uhk Toplantısı Bandırma'da Yapıldı

Ulusal Hububat Konseyi'nin(UHK) '2016 Yılında Hububat Üretimi ve Piyasa Beklentileri' konulu sektör toplantısı Bandırma Ticaret Borsası ev sahipliğinde Bandırma'da gerçekleştirildi.

UHK Başkanı Mustafa Yılmazkart, UHK Yönetim Kurulu Üyeleri, UHK Meclis Başkanı Ali Sürücü, UHK Kurucu Başkanı Mustafa Çevik, Karacabey Ticaret Borsası Başkanı Murad Bertan, İl Tarım Müdürü Zekeriye Erdoğmuş, İlçe Tarım Müdürü Sefa Uyar, TMO Şube Müdürü İbrahim Ağmil, Ziraat Odaları Başkanları ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Karatay Üniversitesi Rektörü ve UHK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bayram Sade, Selçuk Üniversitesi Tarla Bitkileri Öğretim Görevlisi UHK Araştırma Grubu Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu dünya ve Türkiye hububat durumu ve beklentileri hakkında bilgi verdiler.

Programın açılış konuşmasını yapan Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, Ülkemizde hububatla ilgili kurum ve kuruluşları bir çatı altında toplayan ve sürekli gelişim ve çözüm odaklı stratejiler hedefleyen Ulusal Hububat Konseyi'ni Bandırma'da misafir etmekten onur duyduklarını belirterek, benzer toplantıları daha sık yapacaklarını ifade etti. Sezgin , " Bandırma'nın önemi her geçen gün arttırmaktadır. Bandırma Ticaret Borsası'nın 2007 yılında başlayan kalite yolculuğu 2008 yılında TOBB Oda/Borsa Akreditasyon sistemine dahil olmamızla devam etmiştir. 2014 yılında yapılan denetim ve değerlendirmelerle A sınıfı hizmet belgemizi almaya hak kazandık. Borsamız sitesi yaklaşık 100 bin metrekare ve 100.000 ton depolama kapasitesine sahiptir. Ayrıca hububat laboratuvarı 2012 yılında yetkili sınıflandırıcı olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, 2015 yılında da TÜRKAK tarafından hububat analizlerinde akredite edilmiştir. Borsamız 2012 yılında hububat, baklagil ve yağlı tohumlarda; 2015 yılında zeytinde ürün senetlerinin alım satımı konusunda uluslararası yetkilendirilmiştir. Borsamızın, en etkili eğitim yeri; satış salonudur. Kaliteli ürün ve kalitesiz ürün arasında oluşan belirgin fiyat farkı üreticilerimize kendini geliştirme, bilinçlenme, modern ve bilimsel yöntemleri kullanarak üretim yapma imkânı sunmaktadır. 2015 yılında satış salonunu modernize etmiş ve elektronik satışa geçilmiştir. Dünyada tarım borsacılığı çok ürünün işlem gördüğü borsa tipinden bir ürün veya ürün grubunda uzmanlaşmış ihtisas borsacılığı şekline dönüşme eğilimindedir. Lisanslı depoculuk tarım ürünlerinde ticareti kolaylaştıran, pazar yapısını genişleten, ürün piyasalarının gelişimine ve bu piyasalarda fiyat istikrarına katkı sağlayan ve sanayicinin ihtiyaç duyduğu sürekli ve kaliteli hammaddeyi teminine yardımcı olan kurumsal bir alt yapıdır. Avrupa'da alım satım için tescil borsası olmaktan öte, lisanslı depolarla entegre olmuş elektronik ortamda ticaret yapabilen ağırlıklı olarak tarımsal ürünlere ait evrakların alınıp satıldığı çok fazla borsa bulunmaktadır. Ülkemizdeki ticaret borsalarının da elektronik altyapıya geçişlerinin tamamlanması, yeni vadeli borsaların faaliyete başlaması, yeni tarımsal ürün sözleşmelerinin de piyasaya girmesi ile gelişmiş ekonomilerle rekabet edebilecek düzeyde bir borsacılık sistemine kısa sürede kavuşacağımız söylenebilir" dedi.

Tarım Ülkemiz İçin Yeni Bir Fırsat ve Gelir Alanıdır

Programda konuşan Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Mustafa Yılmazkart, dünyada 77 trilyon dolar olan küresel hasılanın yüzde 5'ini tarımın oluşturduğunu ve dünya nüfusunun yüzde 40'ının geçimini tarımdan sağladığını belirterek, dünyada 5 milyar hektar tarıma elverişli arazinin ancak yüzde 28'inin kullanılabildiğini belirtti. Yılmazkart, " Bunun neticesinde dünyadaki 2 milyar insanın açlık ve yoklukla karşı karşıya. Türkiye ise ekilebilir topraklar açısından dünya altıncısı olup, 365 milyar dolar tarımsal ürün ithalatı yapan; 1,5 milyar insanın yaşadığı coğrafyanın tam ortasında bereketli topraklar üzerindedir. Fakat biz, bu üretimden ve ticaretten istediğimiz payı alamıyoruz. Bu imkânlar, hem ekonomik olarak zenginleşmek, hem de bölge politikalarında daha etkin olabilmek için bizlere büyük fırsatlar vermektedir. Özellikle son yıllarda bu anlamda önemli aşama da kaydettik. Şu an bazı aksaklıklara rağmen, 62 milyar dolarlık tarım hasılasıyla dünyada 7. Avrupa'da 1. Olan bir Türkiye var. Bizdeki 5,5 milyon üretici, Avrupa standardında üretim yapabilse, tarımsal üretim hacmimiz 275 milyar dolara yükselmiş olur. Bu açıdan tarımı ülkemiz için yeni bir fırsat ve gelir alanı görmeliyiz. Toprağı berekete dönüştüren üreticiye bütün imkanlar ile sahip çıkılmalıdır. Araziler bir an önce toplulaştırılıp, çorak topraklar suya kavuşturulmalıdır. Türkiye'nin kendi kendine yetecek bir tarımsal üretime sahip olması en büyük gücü olacaktır. Eskilerin güzel bir sözü var; 'tarlada izi olmayanın, harmanda gözü olmaz'. Biz, bugünden hazırlıklarımızı yapacağız, ülkemize, tarlamıza mührümüzü vuracağız ki vakti geldiğinde hedeflerimize ulaşalım" dedi.

Sorunlar Ortak Akılla Çözülmeli

Hububat sektörünün üretimiyle, ticaretiyle dünya ile uyumlu sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasının önemine değinen Yılmazkart sözlerine şöyle devam etti: " Bunun için tüm paydaşlar, karar alıcılarla sürekli ve etkin bir diyalog içinde olmalıdır. Bizim meslek temsilcileri ve ulusal hububat konsey olarak daha etkin rol almamız gerektiğini düşünüyorum. Devletin ana görevi sürdürülebilir bir üretim ve ticaret için; haksız rekabetin önüne geçmek, üretici ile tüketiciyi korumak olmalıdır. Bunun sağlanması için öncelikli olarak piyasa etkin gözetim ve denetim sisteminin kurulmalıdır. Sektördeki verilerin düzgün olarak toplanarak şeffaflaştırılması önem arz etmektedir. Ulusal hububat konseyi olarak bu konularda yapılacak her türlü çalışmaya destek vermeye hazır olduğumuzun bilinmesini isterim. Bizim amacımız sektörün sorunlarını bakanlıklar ve siz değerli sektör paydaşlarının ortak aklıyla çözmektir" diyerek katılımcılara teşekkür etti.

Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Mustafa Yılmazkart'ın konuşmasının ardından toplantıya katılan Prof. Dr. Bayram Sade ve Prof. Dr. Süleyman Soylu sunumlarını yaptılar. Hatıra fotoğrafının ardından toplantı son buldu. UHK Heyeti ertesi gün Karacabey Ticaret Borsası'nın davetlisi olarak Karacabey Ticaret Borsası, Karacabey TİGEM İşletmesi'nde incelemelerde bulundu.

İncelenme Sayısı : 2227


İzinsiz ve kaynak gösterilmeden bu sayfada yer alan bilgiler kullanılamaz.

Duyurular

TMO, Taahhütname Karşılığı Mısır Alımlarına Başlıyor

2015 yılında ülkemiz mısır üretiminin bir önceki yıla göre %5,9 artışla 6,3 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. TMO; bugüne kadar mısır ekiliş durumu, bitki gelişimi, üretim durumu ve ürün maliyeti gibi birçok konuda çalışmalar yapmış ve elde edilen verileri bu alanda politika oluşturulmasında dikkate almıştır. Ülkemizde 2015 dönemi mısır hasatı Akdeniz Bölgesi'nde lokal olarak başlamış olup önümüzdeki günlerde hasatın yoğunlaşması beklenmektedir. TMO, 20 Ağustos 2015 tarihinden itibaren ÇKS Belgesi olan üreticilerden rutubet oranı %14 ve altındaki mısırın taahhütname karşılığı alımlarına başlayacaktır. Alımlar randevulu olarak yapılacaktır. TMO'ya taahhütname karşılığı mısır teslim eden üreticiler, müdahale alım fiyatı açıklandıktan sonra ürünlerini; -TMO'ya satabilecekler, -Geri çekebilecekler, -Emanet alıma dönüştürebileceklerdir. TMO'ya taahhütname karşılığı mısır teslim edecek üreticilerimizin alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için ÇKS bilgilerini güncellemeleri, randevularını mutlaka almaları, ürünlerini randevu gününde getirmeleri gerekmektedir. Yeni hasat döneminin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı ve bereketli olmasını dileriz.
Devamı...

TMO Yerli Ekmeklik Buğday,Arpa,Çavdar ile İthal Ekmeklik Buğday ve Arpa Satışı

TMO Yerli Ekmeklik Buğday,Arpa,Çavdar ile İthal Ekmeklik Buğday ve Arpanın satışına 1-30 Kasım arası başlamıştır.

Talimat
Buğday Talep Formu
Stok Listesi
Fiyat Listesi
Devamı...

2015 Yılı Taslak Buğday Alım Baremi

2015 Yılı Taslak Buğday Alım Baremi dosyası ektedir.
Devamı...

Tarımda 41 Makine ve Ekipmana % 50 Hibe Desteği

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, tarımda kullanılan 41 tarım makinesi ve ekipmana yüzde 50 hibe desteği sağlıyor.
Resmi Gazete’nin 10 Mayıs 2014 tarihli sayısında yayınlanan uygulama tebliğine göre bu yıl yüzde 50 hibe desteği verilecek makine ve ekipmanlar şunlar:
1-Anıza doğrudan ekim makinesi,
2-Arıcılık makine ve ekipmanı,
3- Balıkçı gemilerinde soğuk depo,
4- Balya makinesi,
5-Bahçe traktörü,
6- Biçer bağlar,
7- Biçerdöver ürün hasadında kullanılan verim ölçer kiti
8-Canlı balık nakil tankı,
9- Çayır biçme makinesi,
10- Çeltik fide dikim makinesi,
11- Çiftlik gübresi dağıtma makinesi,
12-Dal parçalama makinesi,
13-Diskli tırmık,
14- Dip kazan
15-El traktörü,
16-Fındık toplama makinesi,
17-Fındık, mısır, çeltik, ayçiçeği, kabak çekirdeği kurutma makineleri,
18-File sisteminin kurulması
19-Güneş kolektörü,
20- Kimyevi gübre dağıtma makinesi,
21-Mibzer,
22-Mini yükleyici
23-Motorlu tırpan,
24-Pamuk toplama makinesi,
25-Pancar söküm makinesi,
26-Patates söküm makinesi,
27-Pülverizatör,
28-Sap parçalama makinesi,
29-Sap toplamalı saman makinesi,
30-Silaj makinesi,
31-Sıra arası çapa makinesi
32-Su ürünlerinde buzlama makinesi,
33-Su ürünleri için kuluçka dolabı,
34- Süt sağım ünitesi ve soğutma tankı,
35- Süt analiz cihazı,
36- Tambur filtre,
37- Taş toplama makinesi,
38- Tarım römorkları,
39- Toprak frezesi,
40- Yem hazırlama makinesi,
41- Zeytin hasat makinesi.

 İlk Kez Desteklenecek Makine ve Ekipmanlar
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında bu yıl ilk kez 7 yeni makine ve ekipman hibe desteği kapsamına alındı. Buna göre, bahçe traktörü, dip kazan, kimyevi gübre dağıtma makinesi, mini yükleyici,süt analiz cihazı,tarım römorkları, fındık, mısır, çeltik, ayçiçeği, kabak çekirdeği kurutma makineleri için üreticilere bu yıl yüzde 50 hibe desteği verilecek.
Başvurular 1 Ayda Yapılmalı
Hibe desteğinden yararlanmak isteyenler bu tebliğin yayımı tarihinden yani 10 Mayıs 2014'te başlamak üzere elektronik ortamda veya şahsen 30 gün içerisinde Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü veya yetkilendirilen ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.
Başvuru Süreci
Ülke genelinde uygulanacak hibe desteği program kapsamında, kabul edilen başvurular ile Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü arasında hibe sözleşmesinin imzalanmasından sonra, mal alımları en fazla 40 gün içerisinde tamamlanacak. Süresi içerisinde yatırımcılar tarafından usulüne uygun olarak alımı gerçekleştirilen makine ve ekipmanların montajı, test işlemlerinin bitirilmesi ve il proje yürütme birimince tespiti en geç 45 gün içerisinde sonuçlandırılacak. Bu süre süt sağım ünitesi ve soğutma tankı için 50 gün olarak belirlendi.
Hibeye Kimler Başvurabilir?
Bakanlık tarafından oluşturulan güncel çiftçi kayıt sistemine ve Bakanlığın diğer kayıt sistemlerine kayıtlı olmak şartıyla; her bir mal grubu için gerçek ve tüzel kişiler, 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununda tanımlanan kollektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler, tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ve bunların üst birlikleri başvurarak bu destekten yararlanabilir. Başvuru sahibi gerçek ve tüzel kişiler 41 makine ve ekipmandan sadece birisi için başvuru yapabilir. Tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ve bunların üst birlikleri hariç olmak üzere daha önceki etaplarda iki ve daha fazla hibe desteğinden yararlanan yatırımcılar başvuru yapamazlar. Program kapsamında daha önce hibe desteğinden yararlananlar bu Tebliğ kapsamında, aynı yatırım konusunda başvuru yapamazlar. Başvuru tekliflerinde, proje sahipleri kendi paylarına düşen ve hibeye esas mal alım tutarının yüzde 50’si oranındaki katkı payını kendi temin etmekle yükümlü ve sorumludurlar. Mal alım tutarının hibe desteği kısmı, kamu kaynakları kullanılarak karşılandığı için gerçek ve tüzel kişiler tarafından sağlanması gereken katkı payının finansmanında kamu kaynakları kullanılamaz.
Hibe Destek Tutarları

Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olan ve kabul edilen proje başvurularında, hibeye esas yatırım tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecek. Hibeye esas yatırım tutarı gerçek kişiler için mal başına 50 bin lira ve tüzel kişiler için mal başına 100 bin lirayı geçemez. Ancak Süt üretici birlikleri, Damızlık sığır yetiştiricileri birlikleri, koyun-keçi yetiştiricileri birlikleri, hayvancılık kooperatifleri üst birlikleri ve tarımsal amaçlı kooperatifler 100 bin liralık yatırım tutarı kadar birden fazla süt soğutma tankı alabilirler. Mal alım bedellerinin, bu miktarları aşması durumunda aşan kısım başvuru sahibi tarafından ayni katkı olarak karşılanır.


Devamı...

Tmo Buğday, Arpa, Mısır Ve Çavdar Satışlarına Devam Etmektedir

Toprak Mahsulleri Ofisi, faaliyet alanındaki ürünlerle ilgili olarak aldığı önlemlerle üretici, tüketici ve ilgili sektör lehine piyasa düzenleme görevini yerine getirmektedir.

Bu kapsamda 02-30 Mayıs 2014 tarihleri arasında stoklarımızda bulunan;

- Ekmeklik buğdaylar sadece un, bulgur ve bisküvi fabrikalarına yönelik olarak kalitelerine göre 720 - 840 TL/Ton arasında değişen fiyatlarla peşin bedel mukabili ve fiili tüketim esasına göre,

- Arpalar sadece kullanıcılarına yönelik 649 TL/Ton fiyatla peşin bedel mukabili ve fiili tüketim esasına göre,

- Mısırlar sadece yem, mısır unu, mısır irmiği fabrikaları, kendi yemini imal eden besici ve yetiştiriciler ile kanatlı hayvan yetiştiriciliği ve besiciliği yapanlara yönelik 735 TL/Ton fiyatla peşin bedel mukabili ve fiili tüketim esasına göre,

- Çavdarlar 679 TL/Ton fiyatla kişi ve kuruluş ayrımı yapılmaksızın peşin veya 90 güne kadar vadeli ve vade farksız,

Satışına devam edilecektir.
Devamı...


En Çok Okunanlar

Social